Празникът на калоферската дантела днес е възроден благодарение на екипа на Творческия център на калоферската дантела към читалище „Христо Ботев – 1869 г.“. Той се превръща в пресечна точка на различни политики, както на местно ниво, така и в рамките на процесите по опазване на културното наследство у нас и в чужбина.
Празникът на калоферската дантела стартира по програмата ФАР, която е една от трите програми на Европейския съюз за подпомагане на страните от Централна и Източна Европа при подготовката им за присъединяване към ЕС. Първоначалната цел на програмата е да се организира Празник на калоферската дантела, 2021 г., сн. Ива Кюркчиевакурс за безработни, които да се научат да плетат или да възстановят позабравеното умение на своите майки и баби. В този проект партньори са музеят и читалището, където се провежда обучението. С отпуснатите средства се закупят цилиндри, стойки, совалки и други необходими инструменти за плетене. Двигател на тази инициатива е калоферска снаха с постоянно местожителство във Виена. През 1999 г. е първото организиране на Празника в деня на Успение Богородично 15 август, който е един от най-големите православни празници. Основен организатор на Празника е Народно читалище „Христо Ботев – 1869 г.“ В началото са поканени да участват няколко местни жени, които по наследство пазят умението за плетене на совалкова дантела или са преминали споменатия курс.
За изясняване важността на Празника за калоферци е необходима и малко предистория. В Калофер совалковата дантела навлиза в края на ХIХ и началото на ХХ в. като част от европеизирането и западнизирането на българското общество. Женското дружество, местни фабриканти и политици подкрепят създаването на дантелено индустриално училище в града през 1910 г. като поминък за жените в селището. С упоритата си дейност една от основните учителки Донка Шипкова успява да създаде школа и да разработи местни модели, благодарение на които у нас совалковата дантела е известна като калоферска. Тя инициира и създаване на стопанска кооперация за пласмент на дантелите, които в България се ползват за украса на спално бельо, покривки, салфетки и по-рядко в облеклото. Постепенно обаче те излизат от мода и училището престава да съществува, а в периода на социализма умението се предава на следващото поколение в рамките на семейството и се поддържа чрез организирана кръжочна дейност в прогимназиалния курс.
Интересът към калоферската дантела се възражда в резултат на икономическата и социалната криза през 90-те години на ХХ в., когато се търсят алтернативни възможности за заетост. В рамките на курсове за безработни съществуват и такива за правене на дантела. Именно тези процеси са в основата на инициативата за организиране на Празник на калоферската дантела – идеята е чрез възраждане на традиционното умение да се търсят начини за алтернативна заетост и преодоляване на безработицата в този период. От не по-малко значение е и фактът, че инициаторката има поглед към подобни инициативи на местно ниво в западноевропейските държави, оценява потенциала, който те притежават като културни практики в съвременността. Същевременно те са и своеобразен инструмент за социални въздействия и икономически дивиденти на локално ниво. Обвързването на политиките на предприсъединителните европейски програми с необходимостта от оживяване на селищата създава необходимите условия за поставяне началото на Празника на калоферската дантела през 1999 г. Поканени срещу неголямо заплащане са няколко от по-възрастните жени в Калофер, които да демонстрират плетене на дантела и да участват със свои произведения в организирания базар. В следващите години финансова подкрепа на читалището за реализиране на Празника оказва кметството. То отпуска ограничен бюджет, който да покрие предимно заплащането на жените, които участват в демонстрациите.
Новият екип на читалище „Христо Ботев – 1869 г.“ след 2017 г. дава тласък за развитието на Празника, защото е заинтригуван от дантелата и предизвикан да тръгне по стъпките както на усвояване на умението за плетене, така и на представянето ú по интересен, достъпен и атрактивен начин пред по-широката общественост. Още на следващата година Празникът на калоферската дантела добива нов облик. Реализирани са няколко инициативи, има голяма посещаемост, много и разнообразни гости, както и сериозно отразяване в медиите. Така неговото функциониране стимулира идеята за създаване на Творчески център на калоферската дантела към Народно читалище „Христо Ботев – 1869 г.“, която е реализирана през 2018 г.
Взаимодействията между различни индивиди и групи се преплитат и са под неизбежните влияния на местни, държавни и международни институции, които провеждат определени политики. Не случайно 2018 г. бе обявена за „Европейска година на културното наследство“ (https://culture.ec.europa.eu/bg/cultural-heritage/eu-policy-for-cultural-heritage/european-year-of-cultural-heritage-2018). Екипът на Творческия център вижда възможност чрез Празника на дантелата да се издигне престижът на калоферската дантела в национален и международен план. Също така да се създадат условия за развитие на селището в културно и социално отношение. Дейността им в последните години създава възможност този компонент от местната култура да се превърне в един от знаковите елементи на тяхната локална идентичност.
С идеята, че на Празника на калоферската дантела трябва да се покажат напреднали умения, екипът на Творческия център организира кръжок всяка неделя, в който майки и дъщери правят своите първи стъпки в совалковата дантела. Първоначално усилията са насочени към преиздаване на съществуващата книжка с модели на калоферска дантела на Величка Радулова от 1994. Събиране на непубликуваните модели и техните реализирани варианти е друга важна цел. Каталогът на класическата калоферска дантела вижда бял свят през 2022 г. благодарение на успешно спечелен и реализиран проект „Бъдеще за Творчески център на калоферската дантела“, финансиран по програма „Едногодишна програма за подкрепа на частни професионални организации в областта на изкуствата“ на Творческия център по Национален фонд „Култура“.
Празникът на калоферската дантела става популярен в страната, стимулира взаимоотношенията на Творческия център с различни институции на общинско и централно ниво. Тези активности предначертават пътя му и към разнообразни международни взаимодействия. Участието на дантелиери от Източна и Западна Европа в Празника през 2022 г. илюстрира посоката на развитието, която предстои да се разгърне чрез взаимоотношенията с много и различни актьори от България и чужбина. Представителите на СедянкаТА са важна част от цялостната програма. Те участват в демонстрациите и обучават хората, които имат желание да се научат да плетат совалкова дантела. Тласък в международната активност на Творческия център на калоферската дантела дава дейността на Бистра Писанчева, която има огромен опит като преподавателка по совалкова дантела, но същевременно защитава докторат за антропологическия прочит на социалните практики и културните технологии, които са вплетени в дантелата.
През 2022 г. в рамките на Празника на калоферската дантела Творческият център организира Първата международна научнопрактическа конференция „Дантелното изкуство – минало, настояще и бъдеще”. Там представители от Хърватия, Словакия, Испания, Франция и Аржентина споделят своя опит, свързан с обучението, съхранението и популяризирането на совалковата дантела днес. Чуждестранните участници се включват в организираната изложба със собствени произведения, които демонстрират основните посоки в развитието на совалковата техника в наши дни. Доказателство за успехите в работата на Творческия център и за нарасналия авторитет на калоферската дантела е фактът, че са поканени да реализират в Калофер и в община Карлово срещата на Международната организация на совалковата и шитата дантела (OIDFA) през 2025 г.
Празникът на калоферската дантела се превръща в средоточие на разнообразни културни изяви и взаимодействия. От създаването си през 1999 г. до днес той извървява дълъг път. Стартира като начин за справяне с икономическата криза чрез алтернативна заетост, базирана на традиционно умение, до настоящия момент, когато се превръща в притегателен център за различни политики по опазване на културното наследство. Той представлява интерес за местните актьори и тези на централно държавно ниво, но също така и за международните, които отдавна работят за оформяне на културната политика, обвързана с дантелите. За развитието на Празника съществена роля имат различни институции, общности и отделни индивиди. Взаимоотношенията между тях издигат калоферската дантела в един от съществените елементи на местното културно наследство и я превръщат в знаков маркер на културната идентичност на хората в Калофер и в региона. Различните действащи лица и организации, които провеждат и поддържат Празника на калоферската дантела, валоризират локалното културно наследство, свързано с дантелата.
Литература
Василева, Д. 2020. Калоферската дантела: материални и социални технологии. Създаване на дантелено индустриално училище в Калофер през 1910 г. – Антропология, 7, 76 – 97.
Василева, Д. 2021. Калоферската дантела – материални технологии, социални технологии. Първи опити за институционално финансиране на дантелено индустриално училище в Калофер. – Антропология, 8, 131 – 147.
Величкова, Е. 2012. Возникновение и развитие коклюшечного кружева в Болгарии. – В: Традиционное прикладное искусство и образование: исторический опыт, современное состояние, перспективы развития. Санкт Петербург: Материалы XVII Международной научно-практической конференции, 1-2 ноября 2011 г, 302 – 310.
Величкова, Е. 2022. Началото. – В: Каталог на класическата калоферска дантела. Калофер: Творчески център на калоферската дантела, 3 – 23.
Кирилова, Ц. 2018. Калоферската дантела се подготвя да влезе в ЮНЕСКО, 21 август. https://uspelite.bg/kaloferskata-dantela-se-podgotvya-da-vleze-v-yunesko-1 (3 май 2023)
Лулева, А. 2018. Мъже и мъжествености в постсоциалистическа България. – Социологически проблеми, кн. 2, 590-604.
Лулева, А. 2020. Традиция и традиционализация: Калоферското мъжко хоро. – В: Лулева, А., Б. Алексиев, В. Пенчев, Г. Лозанова, Д. Василева, Д. Атанасов, З. Богданова, И. Петрова, К. Михайлова (Съст.). Етнологията в променящия се свят. Сборник в чест на 80-годишния юбилей на проф. Радост Иванова. София: Издателство на БАН „Проф. М. Дринов“, 197-215.
Писанчева, Б. 2022. Дантелата: културни технологии и социални практики. София: УИ „Св. Климент Охридски“.
Радулова, В. 1994. Ръководството по калоферска дантела. Пловдив: Атина Палада.
Празник на калоферската дантела, 2021 г., сн. Ива Кюркчиева