Мегалитът при с. Бузовград, Казанлъшко

Скалната формация, наречена Мегалита, е разположена южно от с. Бузовград, Казанлъшко, на скалистия връх Буба кая/ Бащин камък. Местността се намира в южната периферия на Долината на тракийските царе, в район богат на останки от различни исторически периоди.

Според краеведско изследване за с. Бузовград екип учени от Русия посещават Мегалита през 1991 г., като измерванията, които правят, показват силно геомагнитно поле, влияещо положително на психофизиологията на човека. През 1993 г. и археоастрономи от Стара Загора изследват скалите и ги разпознават като археоастрономически обект. Популярното име Врата на богинята комплексът получава при реализацията на проект за изграждане на екопътека през 2004 – 2005 г., а траколози го разпознават като Слънчева врата по аналогия с описано от Омир в „Одисея” култово съоръжение. През 2005 г. Мегалита е представен на научен форум като скално-изсечен паметник от бронзовата епоха, посветен на бога-Слънце. През 2005 г. любителят на тракийското минало и жител на Казанлък Костадин Димов създава легенда за Мегалита, озаглавена „Бащин камък”. В нея авторът разказва как специфичната му форма е придадена от траките по поръка на жрец, с цел да се възвърне плодородието на земята.

През 2006 г. в района на Буба кая е направено сондажно археологическо изследване, което не потвърждава ранната датировка на археоастрономите. Според археоложката, извършила разкопките, в шестте направени сондажа се открива малко количество нехарактерни керамични фрагменти, вероятно от 4 век пр. Хр.

На 19 март 2006 г. през отвора на Мегалита е разпръсната част от праха на проф. Александър Фол. Ритуалът е извършен от съпругата му проф. Валерия Фол в присъствие на негови приятели и ученици, на кмета и на председателя на Общинския съвет на Казанлък. Тракологът е изпратен в последния си път по обред, описан от антични автори, като границата между световете е отворена и впоследствие затворена с възлияния с вода и вино и заклинания. През 2009 г. на скалата е поставена паметна плоча, информираща посетителите, че оттук „откривателят на мегалита” проф. Ал. Фол е преминал в отвъдното. Плочата е изработена и поставена със средства на жители на Бузовград.

Към читалището в Бузовград се сформира детско-юношеска група, която започва да изнася при Мегалита възстановки на тракийски ритуали на лятното слънцестоене, като за целта са взети костюми от старозагорската опера. От 2007 г. възстановката се изпълнява и на есенното равноденствие, като в определени години събитието се слива с традиционния събор на селото на св. Петка в рамките на празник, наименуван „Почит на Богинята майка”. На възстановката се представя хероизация на царя жрец от Богинята майка, вакханки даряват присъстващите с цветя и плодове, в скалния процеп се отлива вино, оставят се хляб, плодове, грозде, мед. Извършването на обреди по езически образец обаче предизвиква негативна реакция на православната църква.

В следващите години Мегалитът добива по-широка популярност. На лятното слънцестоене през 2011 г. възстановката на тракийски обреди на върха, изпълнена от детската група към читалището, е посетена от тогавашния заместник-министър на културата, който обещава обектът да бъде обявен за паметник на културата. През юни 2012 г. обаче Община Казанлък е уведомена с писмо на Министерството на културата за мнението на единадесетчленна комисия, извършила оценка на паметника. Според нейното становище обектът до Бузовград трябва да бъде обявен от Министерство на околната среда и водите за природна забележителност, тъй като не е мегалит, изграден от човек, а естествено образувание. През следващата 2013 г. година скалите са обявени за природна забележителност с названието „Мегалит”, един своеобразен компромис с вече наложилото се название и възприемане на обекта. Въпреки официалното становище за естествения характер на скалното формирование, и през следващите години представители на общинската и местната власт, културни дейци, служители на историческия музей в Казанлък продължават да говорят за него като за култов паметник. През 2015 г. в с. Бузовград е открит информационен център и е реновирана еко пътеката до забележителността.

На 29 август 2015 г. община Казанлък организира в рамките на Празници в долината на тракийските царе еко поход до Мегалита. Театрална трупа към Казанлъшкия театър и детско-юношеската група към читалището в Бузовград изпълняват артистични възстановки, отпращащи към античното минало. Презентират се обреди на безкръвни жертвоприношения с вино, хляб и плодове. Хореографията на похода до Мегалита на следващата година е променена в посока на това той да се възприема като поклонническо пътуване, като главната роля вече е отделена на театралната група от Казанлък, чиято възстановка е значително разширена спрямо тази от предходната година. В подножието на Мегалита и до него актьорите извършват жертвени обреди в благодарност на Богинята майка, изпълняват орфически заклинания, а в края на възстановката присъстващите са приканени да отдадат жертва на боговете, като хвърлят плод през скалния отвор. След това всички участници и гости получават сертификат, че са извървели пътя на светлината и са посветени в древните тракийски тайнства, пият чаша вино, а някои се хващат на хоро. В края на 2016 г. еко походът до Мегалита печели трето място в категорията „Специализиран туризъм“ в наградите на Министерство на туризма. Подобни възстановки се правят и на лятното слънцестоене, на което се събират и десетки хора от страната. На възстановките на есенното равноденствие се включват основно жители на околните селища. Туристически поход „По пътеката на траките” се организира и в рамките на Люляковите празници в селището.

Независимо дали скалният комплекс е имал или не религиозни и астрономически функции в древността, той може да се разглежда като нов култов обект, функциониращ от последните години. Вдъхновители на неговото съграждане са физици, астрономи и траколози, а социализацията му е подпомогната от местните власти с оглед развитие на културния туризъм. Организираните възстановки до Мегалита по повод моменти в слънчевия календар (равноденствие и слънцестоене) въвеждат тракийските мистерии като атракция и пробуждат интереса към тях. Слънчевата врата до Бузовград се превръща в популярна дестинация както за туристи, така и за последователи на ню ейдж и неоезичеството. Разрастващата се благодарение на електронните медии популярност привлича към него с най-голяма посещаемост на лятното слънцестоене (Еньовден) търсачи на алтернативна религиозност и преживявания, за които (предполагаемото) тракийско светилище е място за възстановяване на връзките на съвременния човек с природата и нейните енергии.

Литература

Димитрова, Д. Сондажни археологически разкопки на скално светилище в землището на с. Бузовград, община Казанлък. – Археологически открития и разкопки през 2006 г. София, 2007, 116-119.

Стоев, Ал., Мъглова, П., Йотова, Д. Мегалитният паметник край с. Бузовград, община Казанлък – Вратата на Богинята. – Известия на Старозагорския исторически музей. Т. 3, 2008, 127-138.

Стоев, Ал., Мъглова, П., Фол, В. Прицелни вектори с астрономически характер в ареала на мегалитен комплекс „Бузовград” край град Казанлък. 2005. http://rock-cut.thracians.org/bg/c_resume.php

Стоянов, Л., Тасев, М., Тенев, K., Николова, Е. Бузовград от древността до наши дни. Казанлък: Издателство „Ирита“, 2010.

Троева, Е. Българското неоезичество и траките. – В: Жива старина: научното наследство на Димитър Маринов (1846-1940). София: Академично издателство „Проф. Марин Дринов“, 2018, 204-220.

Христова, В. „Слънчевите двери” приеха духа на проф. Александър Фол. – Дума, 3 юни 2006. http://old.duma.bg/2006/0306/200306/bulgaria/bul-6.html

Цонев, Л. Мегалитните паметници на Балканите. – В: Мегалитите на Балканите. София, 2009, 18-34.

Електронни ресурси

http://www.kazanlak.com/news-8405.html

http://kdimov.blog.bg/turizam/2009/05/26/megalityt-nad-s-buzovgrad.339854

https://www.youtube.com/watch?v=LjOPg3kKciw

http://pdbase.government.bg/zpo/docs/1-3-541-470-2013.pdf

 

Мегалит до с. Бузовград, 29 август 2015 г., сн. Е. Троева

Възстановка на тракийски обред от детско-юношеска група към читалището в с. Бузовград, 29 август 2015 г., сн. Е. Троева

Възстановка на тракийски обред от театрална група от гр. Казанлък, 27 август 2016 г., сн. Е. Троева